pátek 31. května 2013

Černobílá fotka nerovná se pojmu umělecká fotografie

Černobílá fotografie vždy měla a bude mít své kouzlo. Pokud se podíváš kolem sebe na různé reklamy, inzeráty, módní fotografie, zjistíš, že barev je všude někdy až příliš, proto se nejen profesionální fotografové, ale i fotografové, kteří mají focení jako koníček, vrací k černobílé fotografii. 

Černobílá fotografie se ale rozhodně nerovná pojmu umělecká fotografie

(A profesionální foťák nerovná se profesionální fotka!)

Fotku nestačí jen převést do stupni šedi. Pro kvalitní černobílou fotografii je nutné dodržovat větší kontrast, než u barevné fotografie. Řada lidí ale tyhle věci prostě nevidí a nemá je potřebu vidět, (na tom není nic špatného).


klasická "šedivka"
Předem je třeba říct, že umělecky se jistě dají dělat i fotky v barvě. Často je nositelem hlavní informace na scéně právě barva, barva hraje svou roli v reklamě, dokumentu, barvy nás obklopují a proto je bereme jako přirozené. Černobílá fotografie však dovoluje více vyjádřit pomocí světla nebo stínu, či jejich vzájemným kontrastem. 

fotka po úpravě
Černobílá fotografie je založena na světlosti. Součet RGB hodnot tuto světlost udává, pokud vezmete dvě rozdílné barvy se stejným RGB součtem, po desaturaci dostanete stejný odstín šedé. A to je problém. Zatímco v barevném prostoru odlišíme čistou červenou od čisté zelené, v čb prostoru budou naprosto stejné. To je také důvod, proč jsou většinou "amatérské" fotografie šedivky, přirozeně se snažíme zaznamenat barvy v nějaké "průměrné" světlosti, což vede k podobným odstínům. Obecně černobílá fotografie snese a potřebuje mnohem větší kontrast, protože kontrast barviček jí jaksi nezajímá. A většinou bohužel nestačí jen otevřít vrstvu Brightness/Contrast a "ohulit to doprava". 


Výběr fotografie

ne každá fotografie se hodí na převod do černobílé. Zlatavý západ nebo východ slunce, rozkvetlá louka, podzimní listnatý les, zde je obrovská škoda připravit se o barvy, na nich to tak trochu totiž stojí. Černobílé zobrazení umocňuje emoce, přidává na hloubce a dramatičnosti. Je dobré přemýšlet nad tím už při focení, že právě tato fotografie musí být černobílá. Rozhodně není dobré dělat převod pro záchranu fotografie (v barvách je ošklivá, ať dělám, co dělám, hodím to do černobílé a šup s tím do galerie). 


Černobílá fotografie navíc může mít celou řadu podob a existuje mnoho způsobů jak se k ní dopracovat. 

Nejjednodušší je použít funkci desaturace. Výsledek, je ale většinou hodně podobný, jako když použijeme černobílý filtr ve fotoaparátu. Snímek většinou chybí kontrast a je to zkrátka taková ta klasická „šedivka“.

Některé editory jako například Zoner Fotostudio, umožňují vybrat z více variant odbarvení snímku a například metoda EFEKTY - ODSTÍNY ŠEDI - MINIMUM KANÁLŮ je pro tento konkrétní snímek mnohem zajímavější.

Pokročilejší editory, jako například Photoshopkterý používám já, umožňují další nepřeberné množství způsobů jak udělat z barevné fotky černobílou. Jednoduchou variantou je funkce OBRAZ – NASTAVENÍ – MAPOVÁNÍ PŘECHODU (Gradinet map). Když vyberete černobílý přechod, výsledná fotografie je poměrně kontrastní a lehce se začíná přibližovat kinofilmovému vzhledu.

Nejpokročilejším způsobem jak vytvořit černobílou fotografii na profesionální úrovni je použití zásuvných modulů, tzv.  plug-inů, které se instalují jako podprogram do zmiňovaných editorů (Photoshop, Zoner). K těm nejlepším patří bezesporu Silver Efex ProSilver Efex Pro 2. Tento nástroj v sobě zahrnuje nekonečně možností, jak vyladit černobílou fotografii. 


Žádné komentáře:

Okomentovat