úterý 9. dubna 2013

Největší odvaha je být sám sebou

Proč nám lidem tolik záleží na mínění druhých? Tolik nám záleží na tom, co tomu řeknou druzí! Tolik si přejeme vypadat v očích ostatních dobře! Jako bychom byli souhrnem názorů druhých lidí na nás. 


Ego nám často podsouvá lživé informace. O druhých i o sobě samých. Proto do našich životů přichází tolik rozčarování, tolik zklamání. Proto tak často hrajeme falešnou hru ega s námi:

Sebe znám tvým prostřednictvím – ty se znáš mým prostřednictvím – a nikdo z nás pak vlastně neví, kým ve skutečnosti je…  

Bojujeme s druhými, někdy i sami se sebou, abychom zvítězili.



Avšak boji lze předejít. Tím, že nastolíme rovnováhu. Tím, že znovu objevíme svoji podstatu. Že znovu objevíme TOHO, koho jsme nechali někde v koutku stát. Své VNITŘNÍ DÍTĚ. Opuštěné a ustrašené. A ONO nám bude tolik vděčné! Neboť s pomocí JEMU nejvíc pomůžeme sami sobě.


Miluj sám sebe – v tom není pýcha nebo sobectví  

 

„Když se naučíš mít rád doopravdy sám sebe, všechny Tvé problémy se vyřeší .“


Základem šťastného života je mít ten nejlepší vztah sám k sobě. Máte se dost rádi? Umíte si odpouštět? Poznáte hranici mezi sebeláskou a sobectvím? 

Pokud i v dospělosti neustále vyžadujete náklonnost od druhých, nenajdete to, co hledáte. Rodiče ani ostatní lidé vám lásku ‚nedluží‘. To, jak moc se máte rádi a do jaké míry si sami sebe vážíte, závisí jen na vás.

Jakmile si odpustíte chyby a nedokonalosti, rázem se ve vás uvolní obrovské množství dosud zadržované energie, kterou můžete začít využívat pro sebe a svůj osobní rozvoj.


Na prvním místě jsem tedy Já. 
Ano. A okolí to může vnímat i jako sobectví. Zvláště u člověka, který byl dlouhá léta v pozadí a dělal toho víc pro druhé než pro sebe. Snažíme vyhledávat činnosti, které nás naplňují, pohybujeme se mezi lidmi, kteří nám něco dávají, říkáme svůj názor, za kterým si stojíme. Také o sebe pečujeme, a to jak o svoje tělo, tak o svoji duši. A především víme, že nejdůležitějším člověkem v našem životě jsme my sami. Spoléháme plně na své schopnosti, protože si věříme a doslova mažeme podvědomé programy, které nám byly vštípeny výchovou a dnes už nám spíše škodí.  

Kde leží hranice mezi sebeláskou a sobectvím? 
Srovnávání sebelásky se sobectvím vychází z obecně platné představy, že se člověk musí obětovat pro své blízké, pro potřebné, pro slabší. Dávat a pomáhat je dobré, ale vyčerpat při tom sebe sama, je nezdravé.  

Cenní jsou ti, kteří dokážou rozvinout svůj potenciál a využít svůj jedinečný talent, lidé s vlastním charismatem a vizí. Steve Jobs, Jackson Pollock, Paulo Coelho, Václav Havel – shodneme se jistě, že to nejsou lidé, kteří by zapadali. Tyto lidi však neodlišuje talent, jak se domníváme, ale odvaha nabídnout světu svou jedinečnost.“


Ze strachu vzniká přetvářka a lež. Právě ze strachu se ohlížíme na možné reakce druhých lidí a vymýšlíme komplikované kombinace na místo jasné a stručné pravdy, kterou si neodvažujeme vyjádřit. Odvahou je umět říci "ne", bránit se tomu, co nás poškozuje, vyjádřit co cítíme, být upřímní a otevření, projevit své city a pocity. Odvahou je žít svůj vlastní život podle své svobodné volby, bez ohledů na požadavky, nátlak či očekávání okolního světa.





Na závěr jedno moto:

"Když je někdo do sebe zamilován, je to začátek románu, který bude trvat celý život."
Oscar Wilde